E4D10120A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E4D10120A
Manufacturer
Wolfspeed
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
E SERIES, 10 AMP, 1200V G4 SCHOT
Stock
824
In Stock :
824
Manufacturer :
Wolfspeed
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Current - Average Rectified (Io) :
33A DC
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200μA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F :
777pF @ 0V 1MHz
Package / Case :
TO-220-2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Series :
Automotive, AEC-Q101, E
Supplier Device Package :
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8V @ 10A
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
4 Weeks
Datasheets
E4D10120A
Wolfspeed E4D10120A
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.8V @ 10A -55°C~175°C 200μA @ 1200V TO-220-2 Through Hole
E4D10120A Overview
E4D10120A Features
E4D10120A Applications
There are a lot of Cree/Wolfspeed
E4D10120A applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 650V TO247
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 1200V TO247
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 600V TO247
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB