E3000EC45E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E3000EC45E
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-200AE
Datasheet
Download
Description
FAST DIODE
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Product Type :
Rectifiers
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
4500V
Product :
Rectifiers
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3.1V @ 3000A
Diode Type :
Standard
Package :
Bulk
Brand :
IXYS
Current - Reverse Leakage @ Vr :
90mA @ 4500V
IXYS
RoHS :
Details
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature - Junction :
-40°C~140°C
Product Category :
Package / Case :
DO-200AE
Supplier Device Package :
W111
Series :
Reverse Recovery Time :
1.25μs
Capacitance @ Vr, F :
Base Product Number :
E3000EC45
Reverse Recovery Time (trr) :
1.25 µs
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current - Average Rectified (Io) :
3410A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Datasheets
E3000EC45E
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 3.1V @ 3000A -40°C~140°C 90mA @ 4500V Bulk DO-200AE Chassis Mount
E3000EC45E Overview
E3000EC45E Features
E3000EC45E Applications
There are a lot of IXYS
E3000EC45E applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB