E2E2-X10MC2 2M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E2E2-X10MC2 2M
Manufacturer
Omron Automation
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
PROXIMITY SENSOR INDUCTIVE
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Proximity Sensors
Shielding :
Unshielded
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Indicator :
LED
Composition :
Metal Film
Size / Dimension :
0.094 Dia x 0.250 L (2.39mm x 6.35mm)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
P (0.1%)
Sensing Distance :
0.394 (10mm)
Number of Terminations :
2
Termination Style :
Wire Leads
Resistance :
732 Ohms
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Package :
Bulk
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
Axial
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Response Frequency :
200Hz
Ingress Protection :
IP67, NEMA 1,4,6,12,13
Sensor Type :
Inductive
Output Type :
NPN-NC, 3-Wire
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Supply :
10V ~ 55V
Datasheets
E2E2-X10MC2 2M
10V ~ 55V Inductive Axial Tape & Reel (TR) Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55 Series Nickel-Plated Brass Wire Leads Axial
E2E2X10MC22M Overview
E2E2X10MC22M Features
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55 Series
Operating Temperature: -65°C ~ 175°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V ~ 55V
Response Frequency: 200Hz