E2E-X1R5E1 2M
Mfr.Part #
E2E-X1R5E1 2M
Description
PROXIMITY SENSOR STANDARD
Product Category :
Proximity Sensors
Proximity Sensor Sensing Distance :
1.5(mm)
Operating Supply Voltage (Typ) :
12/15/18/24(V)
Response Frequency :
2kHz
E2E
Rad Hardened :
No
Operating Supply Voltage (Max) :
24(V)
Mounting :
Panel
Proximity Sensor Type :
Termination Style :
Wire Leads
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Ingress Protection :
IP67
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Proximity Sensor Switching Mode :
No
Pin Count :
4
Package :
Bulk
OMRON Corporation
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Indicator :
LED
Operating Supply Voltage (Min) :
12(V)
Sensing Distance :
0.059 (1.5mm)
Sensors/Transducers Type :
PROXIMITY SENSOR,INDUCTIVE
Operating Temperature Classification :
Industrial
Reach Compliance Code :
Unknown
Output Type :
NPN
Product Status :
Obsolete
Proximity Sensor Sensing Distance Range :
Datasheets
E2E-X1R5E1 2M
E2E Series Inductive Sensor -40°C ~ 85°C 10V ~ 30V
E2E-X1R5E12M Overview
The current sensors are put into Cylinder, Threaded - M8 packages for safety protection. This electronic part has 4 pins.
E2E-X1R5E12M Features
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Sensor Type: Inductive
Supply Voltage: 10V ~ 30V