E2E-X18MF1-R 2M
Mfr.Part #
E2E-X18MF1-R 2M
Package / Case
Radial
Description
PROXIMITY SENSOR STANDARD
Product Category :
Proximity Sensors
Output Type :
PNP-NO, 3-Wire
Ratings :
Series :
MKP385
Height - Seated (Max) :
0.433 (11.00mm)
Capacitance :
0.16μF
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.591 (15.00mm)
Package :
Bulk
Termination Style :
Wire Leads
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Sensing Distance :
0.709 (18mm)
Ingress Protection :
IP67
Product Status :
Obsolete
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC :
250V
Size / Dimension :
0.689 L x 0.197 W (17.50mm x 5.00mm)
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Termination :
PC Pins
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Features :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Response Frequency :
100Hz
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Datasheets
E2E-X18MF1-R 2M
10V ~ 30V Inductive Radial Bulk MKP385 Series Nickel-Plated Brass Wire Leads Radial
E2E-X18MF1-R 2M Overview
E2E-X18MF1-R 2M Features
MKP385 Series
Operating Temperature: -55°C ~ 110°C
Sensing Distance: 0.709 (18mm)
Voltage - Supply: 10V ~ 30V
Response Frequency: 100Hz