E2E-X10F1-2 2M
Mfr.Part #
E2E-X10F1-2 2M
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Description
PROXIMITY SENSOR STANDARD
Product Category :
Proximity Sensors
Output Type :
PNP-NO, 3-Wire
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Response Frequency :
400Hz
Package :
Bulk
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Termination Style :
Wire Leads
Series :
E2E
Product Status :
Obsolete
Ingress Protection :
IP67
Sensing Distance :
0.394 (10mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Datasheets
E2E-X10F1-2 2M
10V ~ 30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Wire Leads Cylinder, Threaded - M30
E2E-X10F1-2 2M Overview
E2E-X10F1-2 2M Features
E2E Series
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V ~ 30V
Response Frequency: 400Hz