E24SR05012NRFA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E24SR05012NRFA
Manufacturer
Delta Electronics
Package / Case
8-DIP Module, 1/8 Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 66W
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Pin Count :
8
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
60W
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Color :
Black
Terminal Position :
Dual
Efficiency :
90.5%
Number of Functions :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Input Voltage-Nom :
24V
Series :
Delphi E24SR (66W)
Terminal Form :
PIN/PEG
Width :
22.8mm
Trim/Adjustable Output :
yes
Number of Outputs :
1
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Length :
58.4mm
Size / Dimension :
2.30Lx0.90W x 0.39 H 58.4mmx22.9mmx9.8mm
Control Features :
Enable, Active Low
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Output Current :
12A
Voltage - Input (Min) :
18V
Package / Case :
8-DIP Module, 1/8 Brick
Output Power :
66W
Height :
25.4mm
Number of Terminations :
8
Output Current :
12A
Voltage - Input (Max) :
36V
Type :
Isolated Module
Voltage - Isolation :
2.25kV
Voltage - Output 1 :
5V
Output Voltage :
5V
Material :
Metal
Applications :
ITE (Commercial)
JESD-30 Code :
R-XDMA-P8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
23.495mm
Max Operating Temperature :
114°C