E2400EC45E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E2400EC45E
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-200AE
Datasheet
Download
Description
FAST DIODE
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Series :
Supplier Device Package :
W111
Product Category :
Rectifiers
IXYS
Package :
Bulk
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
4500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Reverse Recovery Time :
1.22μs
Product Type :
Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
2490A
RoHS :
Details
Reach Compliance Code :
Compliant
Product :
Capacitance @ Vr, F :
Operating Temperature - Junction :
-40°C~140°C
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
DO-200AE
Base Product Number :
E2400EC45
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Diode Type :
Standard
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100mA @ 4500V
Brand :
IXYS
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3.65V @ 2400A
Reverse Recovery Time (trr) :
1.22 µs
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
E2400EC45E
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 3.65V @ 2400A -40°C~140°C 100mA @ 4500V Bulk DO-200AE Chassis Mount
E2400EC45E Overview
E2400EC45E Features
E2400EC45E Applications
There are a lot of IXYS
E2400EC45E applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB