E2287CS051
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E2287CS051
Manufacturer
Pervasive Displays
Description
2.87" EPD A-MB WITH ITC
Manufacturer :
Pervasive Displays
Product Category :
Published :
Backlight :
Without Backlight
Display Type :
TFT - Electronic Paper Display (EPD)
Interface :
SPI
Dot Pixels :
296 x 128
Diagonal Size :
2.87 in
Resolution (height) :
128 pixel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Graphics Color :
Black
Resolution (width) :
296 pixel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Background Color :
White
Factory Lead Time :
10 Weeks
Dot Pitch :
0.23mm Wx0.23mm H
Viewing Area :
66.90mm W x 29.06mm H
Diagonal Screen Size :
2.87 72.89mm
Display Mode :
Reflective
Datasheets
E2287CS051
Pervasive Displays E2287CS051
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    UNIVERSAL USB2TCM
    1.54" EPD, SPECTRA, W.ITC
    2.13" EPD, SPECTRA, W.ITC
    2.66" EPD, SPECTRA, W.ITC
    DISPLAY 1.44" B&W AURORA MB EC