E22211300000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E22211300000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 3.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Torque - Screw :
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Voltage - UL :
300V
Number of Levels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Orange
Type :
Plug, Female Sockets
Insulation Height :
0.512 13.00mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
22
Factory Lead Time :
10 Weeks
Positions Per Level :
22
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pitch :
0.138 3.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Screw Size :
M2
Contact Mating Finish :
Tin
Series :
e2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Thermoplastic
Plug Wire Entry :
180°
Wire Gauge or Range - AWG :
14-28 AWG
Wire Strip Length :
6-7mm
Current - UL :
10A
Termination Style :
Screw - Rising Cage Clamp
Datasheets
E22211300000G
Bulk 0.138 3.50mm Orange 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets E2 Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
E22211300000G Overview
E22211300000G Features
E2 series
E22211300000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
E22211300000G Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM