DX0507/RD/24
Mfr.Part #
DX0507/RD/24
Description
LED PANEL INDICATOR RED 24V
Product Category :
Lens Color :
Red
Number of Pins :
2
Voltage :
24V
Ratings :
DC
Termination Style :
Wire Leads - 0.67 (17.00mm)
Number of Terminations :
2
Type :
LED
Min Operating Temperature :
-40°C
Termination :
Wire Leads
Panel Cutout Shape :
Round
Panel Cutout Dimensions :
12.1 (307.34mm)
Number of LEDs :
1
Number of Functions :
1
Ingress Protection :
IP67
Luminous Intensity :
2 cd
Max Operating Temperature :
80°C
Millicandela Rating :
2000mcd
Forward Voltage :
24V
ROHS3 Compliant
Published :
Mount :
Stud
Forward Current :
30mA
Packaging :
Bulk
Single
Datasheets
DX0507/RD/24
Introducing Bulgin DX0507/RD/24 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Voltage:24V, Number of Terminations:2, Type:LED, DX0507/RD/24 pinout, DX0507/RD/24 datasheet PDF, DX0507/RD/24 amp .Beyond Bulgin DX0507/RD/24 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.