DX0506/GN/12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DX0506/GN/12
Manufacturer
Bulgin
Description
LED PANEL INDICATOR GREEN 12V
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Surface Mount :
No
Number of Functions :
1
Packaging :
Bulk
Millicandela Rating :
100mcd
Current :
25mA
Lens Style :
Round with Flat Top
Ingress Protection :
IP67
Luminous Intensity :
100 mcd
Mounting Feature :
Panel Mount
Type :
LED
Ratings :
DC
HTS Code :
Operating Temperature (Max) :
80°C
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Panel Cutout Dimensions :
12.1 (307.34mm)
Termination :
Quick Connect
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Termination Style :
Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
Illumination Color :
Green
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage :
12V
Published :
Panel Cutout Shape :
Round
Configuration :
Single
Datasheets
DX0506/GN/12
Introducing Bulgin DX0506/GN/12 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:LED, Number of Terminations:2, Voltage:12V, DX0506/GN/12 pinout, DX0506/GN/12 datasheet PDF, DX0506/GN/12 amp .Beyond Bulgin DX0506/GN/12 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.