DST4-10B2
Mfr.Part #
DST4-10B2
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 6VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Termination Style :
PC Pin
Termination :
PC Pin
Approvals :
UL; CSA
Mounting Type :
Through Hole
Current - Output (Max) :
Parallel 1.2A, Series 600mA
Series :
Split Bobbin Plug-In
Additional Feature :
PARALLEL CONNECTED; HIGH ISOLATION
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting :
Through Hole
Core Type :
Bobbin
Power - Max :
6VA
Primary Configuration :
Dual
Shielding :
Unshielded
Power Rating :
6W
Primary Side Connection :
Series, Parallel
Mount :
Primary Rating :
DUAL 115/230V
Published :
Output Current 2 :
0.6 A
Physical Dimension :
41.4mm X 33.27mm X 33.27mm
Primary Winding(s) :
Dual
Center Tap Feature 2 :
No
Output Current 1 :
1.2 A
Width :
33.27 mm
Package Type :
DIP
Max Output Current :
1.2A
Transformer Type :
Laminated Transformer
Mounting Feature :
Chassis Mount
Package :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
VA Rating :
6 VA
Surface Mount :
No
Secondary Winding(s) :
ECCN Code :
EAR99
Secondary Configuration :
Secondary Side Connection :
Series/Parallel
Voltage - Primary :
115V 230V
High Potential :
2500 Vrms
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 5V Series 10V
Isolation Voltage :
2500 V
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Lead Style :
Pin
Output Voltage 1 :
5V
Number of Secondary Winding :
2
Length :
41.4mm
Product Status :
Active
Approval Agency :
UL; CSA
Pulse Electronics Corporation
Size / Dimension :
41.40mm Lx33.27mm W
Height :
33.27mm
Output Voltage 2 :
5V
Weight :
0.44lb 199.58g
Center Tap :
Type :
Laminated Core
Max Power Dissipation :
6W
Center Tap Feature 1 :
Height - Seated (Max) :
33.27mm
Datasheets
DST4-10B2
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V