DST2-56B49
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DST2-56B49
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
DIP
Datasheet
Download
Description
PWR XFMR LAMINATED 1.1VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Power - Max :
1.1VA
ECCN Code :
EAR99
Physical Dimension :
L28.7XB28.7XH23.88 (mm)
Published :
Primary Rating :
DUAL 115/230V
Max Power Dissipation :
1.1W
Type :
Laminated Core
Output Current 1 :
0.04 A
Output Current 2 :
0.02 A
Height :
23.88mm
Power Rating :
1.1W
Center Tap Feature 1 :
No
Approval Agency :
UL; CSA
Pulse Electronics Corporation
Number of Pins :
8
Primary Configuration :
Dual
Series :
Split Bobbin Plug-In
Package / Case :
DIP
Core Type :
Bobbin
Secondary Side Connection :
Series/Parallel
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
No
Depth :
28.7mm
Lead/Base Style :
PC Pin
Height - Seated (Max) :
23.86mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 28V Series 56V
Output Voltage 1 :
28 V
Width :
28.7 mm
Number of Secondary Winding :
2
VA Rating :
1.1 VA
Isolation Voltage :
2500 V
Packaging :
Bulk
Termination :
PC Pin
Center Tap :
Product Status :
Active
Secondary Configuration :
Dual
Center Tap Feature 2 :
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Height Seated (Max) :
23.86mm
Lead Style :
Pin
Primary Winding(s) :
Transformer Type :
Laminated Transformer
Current - Output (Max) :
Parallel 40mA, Series 20mA
Mounting Feature :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Secondary Winding(s) :
Approvals :
UL; CSA
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Weight :
0.17lb 77.11g
Length :
28.7 mm
Size / Dimension :
28.70mm Lx28.70mm W
Voltage - Primary :
115V 230V
Termination Style :
High Potential :
2500 Vrms
Output Voltage 2 :
28 V
Package Type :
Additional Feature :
PARALLEL CONNECTED; HIGH ISOLATION
Max Output Current :
20mA
Primary Side Connection :
Series, Parallel
Package :
Bulk
Mounting :
Datasheets
DST2-56B49
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V