DSSS35-008AR
Mfr.Part #
DSSS35-008AR
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
ISOPLUS247™
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V 35A
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Elements :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
16.13 mm
Technology :
Si
IXYS
Non-rep Pk Forward Current-Max :
600 A
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
80V
Vf - Forward Voltage :
790 mV
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
790mV @ 35A
Series :
Number of Terminals :
3
Peak Reverse Current :
4mA
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Height :
21.34 mm
Terminal Position :
Single
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
80V
Pin Count :
3
Published :
Application :
Power
Peak Non-Repetitive Surge Current :
600A
Diode Type :
Schottky
JESD-609 Code :
e1
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
80 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Surface Mount :
No
Package / Case :
ISOPLUS247™
Factory Lead Time :
28 Weeks
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Number of Terminations :
Brand :
IXYS
Package Shape :
RECTANGULAR
Configuration :
Dual Series
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Max Operating Temperature :
175°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Packaging :
Tube
Forward Voltage :
790mV
Pbfree Code :
yes
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Qualification Status :
Not Qualified
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Pins :
247
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supplier Device Package :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4mA @ 80V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Case Connection :
Isolated
RoHS :
Details
Max Surge Current :
600A
Number of Phases :
1
Average Rectified Current :
35A
Package :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Lead Free :
Lead Free
Type :
Schottky Diode
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Output Current-Max :
35 A
Width :
5.21 mm
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
35A
Product :
Schottky Diodes
HTS Code :
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Status :
Obsolete
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Mount :
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, FREE WHEELING DIODE, LOW NOISE
Max Reverse Leakage Current :
4mA
Base Product Number :
DSSS35
Datasheets
DSSS35-008AR
Littelfuse DSSS35-008AR
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 35A 80V-DC 2-Element ISOPLUS247™ Through Hole
DSSS35-008AR Overview
When the forward voltage is set to 790mV, this device will operate.Array is capable of supporting a maximum output voltage of 35 A.Monarrayoring the surge current and preventing array from exceeding 600A should be the rule.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 4mA.Its maximal reverse leakage current is 4mA, which is the current from that semiconductor device when the device is reverse biased.
DSSS35-008AR Features
790mV forward voltage
a maximum output voltage of 35 A
a peak voltage of 4mA
a reverse voltage peak of 4mA
DSSS35-008AR Applications
There are a lot of IXYS
DSSS35-008AR applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23