DSSK50-01A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSSK50-01A
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, LOW NOISE, FREE WHEELING DIODE
Configuration (diode) :
Array - 1 pair, common cathode
ECCN Code :
EAR99
Average Rectified Current :
25A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
800mV @ 25A
Vf - Forward Voltage :
650 mV
Diode Element Material :
SILICON
Lead Free :
Lead Free
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
3
Reverse voltage U(R) :
100V
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Base Product Number :
DSSK50
Power Dissipation :
135W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
16.26mm
Number of Pins :
3
Peak Non-Repetitive Surge Current :
450A
Forward current I(F) :
25A
Type :
DSSK50-01A
Min Operating Temperature :
-55°C
Element Configuration :
Common Cathode
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
25A
Max Reverse Leakage Current :
1mA
Qualification Status :
Not Qualified
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
100 V
Mount :
Radial, Through Hole
HTS Code :
Power Dissipation-Max :
135 W
Manuf. code :
IXY
Content :
1pc(s)
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Brand :
IXYS
Forward Voltage :
800mV
Reverse leakage current I(r) :
1mA
Product :
Schottky Diodes
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 100V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Application :
GENERAL PURPOSE
Forward voltage U(F) :
800mV
IXYS
Package / Case :
TO-3P-3 Full Pack
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
450A
Output Current-Max :
25 A
Diode Type :
Schottky
Number of Elements :
2
Number of Terminals :
Number of Phases :
1
Reverse leakage current I(r) reference :
100V
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Non-rep Pk Forward Current-Max :
450 A
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Technology :
Si
Packaging :
Tube
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Mounting Style :
Through Hole
Forward voltage reference :
25A
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Mounting Type :
Max Surge Current :
450A
Peak Reverse Current :
1mA
Terminal Position :
Single
REACH SVHC :
No SVHC
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package :
TO-247AD
Enclosure :
Published :
Forward Current :
50A
Case Connection :
CATHODE
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Pbfree Code :
yes
Package Shape :
RECTANGULAR
Pin Count :
Surface Mount :
No
Max Operating Temperature :
175°C
Max. operating temperature :
+150°C
Height :
21.46mm
Configuration :
Dual Anode Common Cathode
Termination :
Casing :
RoHS :
Compliant
Width :
5.3mm
Series :
Package :
Tube
Datasheets
DSSK50-01A
Littelfuse DSSK50-01A
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 25A 100V-DC 2-Element TO-3P-3 Full Pack Through Hole
DSSK50-01A Overview
Devices that have a forward voltage of 800mV will operate.The maximum output voltage is 25 A.Keeping the surge current under 450A and preventing it from exceeding it should be the rule.Devices that have a forward voltage of 50A will operate.The reverse voltage peak of this device is 1mA.The maximum reverse leakage current from a semiconductor device when reverse biased is 1mA.As a derivative of its primary action, this electronic or electrical device generates 135W of heat.
DSSK50-01A Features
800mV forward voltage
a maximum output voltage of 25 A
a peak voltage of 1mA
a reverse voltage peak of 1mA