DSS10-0045B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSS10-0045B
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO220AC
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW NOISE
Mount :
Through Hole
Type :
Power Schottky Rectifier
Vf - Forward Voltage :
460 mV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS :
Details
Technology :
Si
Repetitive Peak Reverse Voltage :
45V
Length :
10.66 mm
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Diode Configuration :
Single
Supplier Device Package :
TO-220AC
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Package / Case :
TO-220-2
Number of Elements :
1
Case Connection :
CATHODE
Mounting Type :
Through Hole
Max Surge Current :
160A
Qualification Status :
Not Qualified
Application :
Power
Qualification :
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Lead Free :
Lead Free
Product :
Schottky Diodes
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
3
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
Pbfree Code :
yes
IXYS
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
HTS Code :
Packaging :
Tube
Series :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
510mV @ 10A
Color :
Red
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45V
Number of Terminations :
2
Power Dissipation-Max :
75W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 45V
Factory Lead Time :
28 Weeks
Width :
4.82 mm
JEDEC-95 Code :
TO-220AC
Max Operating Temperature :
150°C
Max Reverse Leakage Current :
5mA
Peak Non-Repetitive Surge Current :
160A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package :
Tube
Height :
9.15 mm
Published :
Number of Phases :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance @ Vr, F :
Forward Voltage :
510mV
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Configuration :
Single
Brand :
IXYS
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Average Rectified Current :
10A
Diode Type :
Schottky
Base Product Number :
DSS10
Element Configuration :
Current :
2A
Datasheets
DSS10-0045B
Littelfuse DSS10-0045B
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 510mV @ 10A -55°C~150°C 5mA @ 45V 2-Termination Tube TO-220-2 Through Hole
DSS10-0045B Overview
This device produces a maximal reverse leakage current of 5mA volts.There is an average rectified current of 10A volts for this device.160A is the maximum value of surge current that can be used.
DSS10-0045B Features
a maximal reverse leakage current of 5mA volts
an average rectified current of 10A volts
DSS10-0045B Applications
There are a lot of IXYS
DSS10-0045B applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB