DSP45-18A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSP45-18A
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
POWER DIODE DISCRETES-RECTIFIER
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Reference Standard :
IEC-60747
Diode Element Material :
SILICON
Number of Phases :
1
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1800V
Packaging :
Tube
Type :
Standard Recovery Rectifiers
Factory Lead Time :
20 Weeks
Supplier Device Package :
TO-247 (IXTH)
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Reach Compliance Code :
Compliant
Power Dissipation-Max :
270W
RoHS :
Details
Product Type :
Rectifiers
Base Product Number :
DSP45
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Technology :
Standard
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Current - Average Rectified (Io) :
45A
HTS Code :
Series :
Non-rep Pk Forward Current-Max :
440A
Package :
Tube
JEDEC-95 Code :
TO-247
Terminal Position :
Single
Number of Elements :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.26V @ 45A
Brand :
IXYS
Recovery Time :
Case Connection :
ANODE AND CATHODE
Package / Case :
TO-247-3
Product Status :
Active
Capacitance @ Vr, F :
18pF @ 400V 1MHz
Product Category :
Rectifiers
Reverse Current-Max :
40μA
Operating Temperature (Max) :
175°C
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Number of Terminations :
3
Operating Temperature - Junction :
-40°C~175°C
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Application :
GENERAL PURPOSE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40μA @ 1800V
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT, PD-CASE
Max Surge Current :
480 A
Number of Terminals :
3
Product :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1800V
ECCN Code :
EAR99
Diode Type :
Standard
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Style :
Through Hole
Surface Mount :
No
Output Current-Max :
45A
Mounting Type :
Vf - Forward Voltage :
1.26 V
IXYS
Datasheets
DSP45-18A
Littelfuse DSP45-18A
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.26V @ 45A -40°C~175°C 40μA @ 1800V 3-Termination Tube TO-247-3 Through Hole
DSP45-18A Overview
480 A is the maximum value of surge current that can be used.Phase diode rectifier reaches 40μA when the maximum reverse current is allowed.In terms of output current, 45A is the maximum value.
DSP45-18A Features
A maximum reverse current of 40μA
45A is the maximum value
DSP45-18A Applications
There are a lot of IXYS
DSP45-18A applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB