DSI30-08A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSI30-08A
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 800V 30A TO220AC
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package Type :
TO-220AC
Element Configuration :
Single
Max Operating Temperature :
150°C
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
800V
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Other Names :
DSI3008A
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Compliant
Configuration :
Single
Diode Configuration :
Application :
GENERAL PURPOSE
Base Product Number :
DSI30
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.29V @ 30A
Length :
10.66mm
Product :
Rectifiers
Number of Elements per Chip :
1
Output Current-Max :
30 A
Forward Voltage :
1.45V
Max Surge Current :
300A
Height :
16.51mm
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Position :
Surface Mount :
No
IXYS
Brand :
IXYS
Reverse Voltage :
800V
Package / Case :
TO-220-2
Package :
Tube
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
300A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
330A
Vf - Forward Voltage :
1.45 V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Average Rectified (Io) :
30A
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature - Junction :
-40°C~175°C
Max Reverse Voltage (DC) :
800V
Pbfree Code :
yes
Rectifier Type :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Elements :
1
Type :
Standard Recovery Rectifiers
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Peak Reverse Current :
1mA
Published :
Lead Free :
Lead Free
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40μA @ 800V
Factory Lead Time :
28 Weeks
Series :
Number of Phases :
Base Part Number :
DSI30-08
JEDEC-95 Code :
TO-220AC
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Repetitive Peak Reverse Voltage :
800V
Case Connection :
CATHODE
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Number of Terminations :
2
Capacitance @ Vr, F :
10pF @ 400V 1MHz
Non-rep Pk Forward Current-Max :
300 A
Packaging :
Tube
Number of Terminals :
2
Product Category :
Rectifiers
Recovery Time :
Width :
4.82mm
Product Type :
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
800 V
Number of Pins :
Average Rectified Current :
30A
RoHS :
Details
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Diode Type :
Standard
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Qualification :
Radiation Hardening :
No
Forward Current :
30A
Mounting Style :
HTS Code :
Reverse Recovery Time :
Qualification Status :
Not Qualified
Mount :
Pin Count :
3
Datasheets
DSI30-08A
Littelfuse DSI30-08A
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.29V @ 30A -40°C~175°C 40μA @ 800V 2-Termination Tube TO-220-2 Through Hole
DSI30-08A Overview
The reverse voltage should be 800V.In this device, there is an average rectified current of 30A volts.Forward current may not exceed 30A.This is the maximum amount of 300A surge current that can be used.Output current is maximal at 30 A.As the data chart indicates, the peak reverse is 1mA.
DSI30-08A Features
an average rectified current of 30A volts
30 A is the maximum value
the peak reverse is 1mA
DSI30-08A Applications
There are a lot of IXYS
DSI30-08A applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB