DSB10P60PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSB10P60PN
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
PWR DIODE DISC-SCHOTTKYTO-220AB/
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Technology :
Schottky
Product Status :
Obsolete
HTS Code :
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
Package Shape :
RECTANGULAR
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
690mV @ 10A
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Number of Terminations :
3
Output Current-Max :
10A
Mounting Type :
Through Hole
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Non-rep Pk Forward Current-Max :
100A
Pin Count :
3
Diode Type :
Schottky
Power Dissipation-Max :
30W
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
60V
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Terminal Position :
Single
Number of Phases :
1
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4mA @ 60V
Series :
Application :
Soft Recovery
Base Product Number :
DSB10P60
Package :
Tube
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reverse Current-Max :
8000μA
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Factory Lead Time :
28 Weeks
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60V
Packaging :
Tube
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED, FREE WHEELING DIODE, LOW NOISE
Number of Elements :
2
Supplier Device Package :
TO-220ABFP
Littelfuse Inc
Operating Temperature (Max) :
150°C
Case Connection :
Isolated
Capacitance @ Vr, F :
149pF @ 12V 1MHz
Number of Terminals :
Datasheets
DSB10P60PN
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 690mV @ 10A -55°C~150°C 4mA @ 60V 3-Termination Tube TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
DSB10P60PN Overview
When the maximum reverse current is permrectifierted, rectifier reaches 8000μA.Output current maximum is 10A.
DSB10P60PN Features
A maximum reverse current of 8000μA
10A is the maximum value
DSB10P60PN Applications
There are a lot of IXYS
DSB10P60PN applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB