DSA30C200IB
Mfr.Part #
DSA30C200IB
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO262
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Phases :
1
Base Product Number :
DSA30C200
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Power Dissipation-Max :
85W
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Application :
Soft Recovery
Reverse Current-Max :
250μA
Average Rectified Current :
15A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JEDEC-95 Code :
TO-262AA
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Mount :
Through Hole
Package :
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250μA @ 200V
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Packaging :
Tube
Reference Standard :
IEC-60747
RoHS :
Compliant
Surface Mount :
No
Published :
Number of Terminals :
3
Diode Type :
Schottky
Technology :
Schottky
Natural Thermal Resistance :
0.5 °C/W
Non-rep Pk Forward Current-Max :
320A
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
940mV @ 15A
Supplier Device Package :
TO-262 (I2PAK)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Element Configuration :
Common Cathode
Series :
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Number of Elements :
2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
200 V
Number of Terminations :
3
Package Shape :
RECTANGULAR
Package / Case :
Case Connection :
CATHODE
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Configuration :
COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Reach Compliance Code :
Compliant
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
15A
IXYS Corporation
Operating Temperature (Max) :
175°C
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW NOISE, PD-CASE
Terminal Position :
Single
Datasheets
DSA30C200IB
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 15A 200V-DC 2-Element TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA Through Hole
DSA30C200IB Overview
The forward voltage should be monitored and never exceed 250μA.
DSA30C200IB Features
a forward voltage of 250μA
a forward voltage of 250μA
DSA30C200IB Applications
There are a lot of IXYS
DSA30C200IB applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23