DS850DC-3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS850DC-3
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Description
DC/DC CONVERTER 12V 850W
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Mounting Type :
Rack Mount
Efficiency :
80%
Voltage - Input (Min) :
-39V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Output 1 :
12V
Power (Watts) :
850W
Packaging :
Tray
Current - Output (Max) :
70A
Size / Dimension :
11.00Lx3.20W x 1.57 H 279.4mmx81.3mmx39.9mm
Published :
2009
Number of Outputs :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-5°C~50°C
Applications :
ITE (Commercial)
Type :
Front End
Series :
DS850DC-3 (850W)