DS72011RB120FPV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS72011RB120FPV
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
176-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LFQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Length :
24mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
3.3V
Core Processor :
SH-2A
DMA Channels :
yes
Number of I/O :
104
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
ROM (words) :
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-20°C~70°C TA
Number of Programmable I/O :
109
PWM Channels :
yes
Core Size :
32-Bit
Address Bus Width :
28
Program Memory Type :
ROMless
Oscillator Type :
Internal
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage :
3.3V
Memory Size :
32kB
Number of Pins :
176
Base Part Number :
DS7201
Has ADC :
Series :
SuperH® SH7200
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, FIFO, I2C, SCI, Serial Sound
Terminal Pitch :
0.5mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Interface :
CAN, EBI/EMI, I2C, SCI, Serial, UART
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Mount :
Surface Mount
Number of Bits :
32
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Package / Case :
176-LQFP
Data Bus Width :
32b
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Timers/Counters :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency :
120MHz