DS2016-150
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS2016-150
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
24-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 16KBIT PARALLEL 24DIP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Memory
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Published :
Surface Mount :
No
Length :
31.75mm
Write Cycle Time - Word, Page :
150ns
Lead Free :
Contains Lead
Frequency :
150GHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Terminal Finish :
TIN LEAD
Operating Mode :
ASYNCHRONOUS
Pin Count :
24
HTS Code :
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Memory Density :
16384 bit
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Terminal Pitch :
2.54mm
Organization :
2KX8
Number of Terminations :
24
Packaging :
Tube
Number of Pins :
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 4.5V TO 5.5V SUPPLY
Base Part Number :
DS2016
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.5V
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
24-DIP (0.600, 15.24mm)
Access Time (Max) :
250 ns
Height Seated (Max) :
5.08mm
Memory Interface :
Parallel
Memory Width :
8
Memory Size :
16Kb 2K x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Functions :
1
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Type :
Through Hole
Supply Voltage :
3V
Memory Format :
SRAM
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Memory Type :
Volatile
Datasheets
DS2016-150
Introducing Memory Analog Devices, Inc. DS2016-150 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:24, Number of Pins:24, Base Part Number:DS2016, Package / Case:24-DIP (0.600, 15.24mm), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Through Hole, DS2016-150 pinout, DS2016-150 datasheet PDF, DS2016-150 amp .Beyond Memory Analog Devices, Inc. DS2016-150 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.