DS1867E-50
Mfr.Part #
DS1867E-50
Package / Case
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC DGT POT 50KOHM 256TAP 20TSSOP
Digital Potentiometers
Height Seated (Max) :
1.1mm
Additional Feature :
OPERATE WITH SINGLE 5V SUPPLY
Power Supplies :
5V
Feature :
Cascade Pin
Number of Pins :
20
Nominal Supply Current :
900μA
Length :
6.5mm
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
20
Resistance :
50kOhm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
400
Width :
4.4mm
Memory Type :
Non-Volatile
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Qualification Status :
Not Qualified
Interface :
Serial
Number of Terminations :
Terminal Pitch :
0.65mm
Mounting Type :
Surface Mount
Negative Supply Voltage-Nom :
-5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Packaging :
Tube
Quiescent Current :
250μA
Lead Free :
Contains Lead
ECCN Code :
EAR99
2
Total Resistance :
50000Ohm
Bandwidth :
0.2 kHz
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Positions :
256
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
750 ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supply Voltage :
5V
Base Part Number :
DS1867
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Published :
Number of Functions :
2
Tolerance :
±20%
Datasheets
DS1867E-50
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1867E-50 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Bandwidth:0.2 kHz, Operating Temperature:-40°C~85°C, Base Part Number:DS1867, Package / Case:20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), DS1867E-50 pinout, DS1867E-50 datasheet PDF, DS1867E-50 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1867E-50 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.