DS1856E-050+T&R
Mfr.Part #
DS1856E-050+T&R
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGT POT 50KOHM 256TAP 16TSSOP
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Number of Taps :
256
Nominal Supply Current :
2mA
Memory Type :
Non-Volatile
Max Operating Temperature :
95°C
Radiation Hardening :
No
Min Supply Voltage :
2.85V
Max Supply Voltage :
5.5V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Package / Case :
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Resistance :
50kOhm
Supplier Device Package :
16-TSSOP
Operating Temperature :
-40°C~95°C
Operating Supply Voltage :
5V
Base Part Number :
DS1856
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-40°C
Feature :
Temperature Sensor
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient (Typ) :
50ppm/°C
Voltage - Supply :
2.85V~5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
Taper :
Linear
Number of Pins :
2
Configuration :
Rheostat
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
DS1856E-050+T&R
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1856E-050+T&R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Operating Temperature:-40°C~95°C, Base Part Number:DS1856, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:16, DS1856E-050+T&R pinout, DS1856E-050+T&R datasheet PDF, DS1856E-050+T&R amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1856E-050+T&R ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.