DS1855B-010
Mfr.Part #
DS1855B-010
Description
IC DGTL POT 10KOHM 16CSBGA
Digital Potentiometers
Pin Count :
16
Number of Pins :
16
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
BOTTOM
Operating Supply Voltage :
5V
Height Seated (Max) :
1.5mm
Interface :
I2C
Resistor Terminal Voltage-Min :
-0.3V
Nominal Supply Current :
500μA
Width :
4mm
Temperature Grade :
Industrial
Temperature Coefficient :
750 ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Resistor Terminal Voltage-Max :
3.3V
Radiation Hardening :
No
Terminal Pitch :
1mm
Composition :
Potentiometer
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Circuits :
2
Total Resistance :
10000Ohm
Number of Terminations :
Terminal Form :
Ball
Length :
4mm
Number of Functions :
2
Frequency :
400kHz
Resistance :
10kOhm
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tray
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Supply Voltage :
5.5V
Number of Positions :
256
Bandwidth :
1 kHz
Min Supply Voltage :
2.7V
Factory Lead Time :
6 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage :
3V
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
DS1855B-010
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1855B-010 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:16, Number of Terminations:16, Bandwidth:1 kHz, DS1855B-010 pinout, DS1855B-010 datasheet PDF, DS1855B-010 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1855B-010 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.