DS1854B-050
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS1854B-050
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
16-LBGA, CSPBGA
Datasheet
Download
Description
IC DGT POT 50KOHM 256TAP 16CSBGA
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Potentiometers
Qualification Status :
Not Qualified
Reach Compliance Code :
not_compliant
Frequency :
400kHz
Taper :
Linear
Supply Voltage :
3.3V
Resistance :
50kOhm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Interface :
I2C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Configuration :
Rheostat
Terminal Pitch :
1mm
Mount :
Surface Mount
Number of Taps :
256
Packaging :
Tray
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Pin Count :
16
Published :
Operating Temperature :
-40°C~95°C
Feature :
Temperature Sensor
Memory Type :
Non-Volatile
Number of Terminations :
16
Number of Circuits :
2
Base Part Number :
DS1854
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Additional Feature :
IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
Length :
4mm
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Composition :
Potentiometer
Voltage - Supply :
3V~5.5V
Terminal Position :
BOTTOM
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±20%
Package / Case :
16-LBGA, CSPBGA
Width :
4mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V