DS1806-010+
- Mfr.Part #
- DS1806-010+
- Package / Case
- 20-DIP (0.300, 7.62mm)
- Description
- IC DGTL POT 10KOHM 64TAP 20DIP
- Digital Potentiometers
- Qualification Status :
- Not Qualified
- Terminal Pitch :
- 2.54mm
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- NOT SPECIFIED
- Pbfree Code :
- No
- Total Resistance :
- 10000Ohm
- Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
- 400
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- NOT SPECIFIED
- JESD-609 Code :
- e0
- ROHS3 Compliant
- Number of Terminations :
- 20
- Voltage - Supply :
- 2.7V~5.5V
- Interface :
- Serial
- Published :
- 1999
- Memory Type :
- Volatile
- Number of Circuits :
- 6
- Base Part Number :
- DS1806
- Operating Temperature :
- -40°C~85°C
- Terminal Finish :
- TIN LEAD
- Taper :
- Linear
- Terminal Position :
- Dual
- ECCN Code :
- EAR99
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 64
- Package / Case :
- 20-DIP (0.300, 7.62mm)
- Temperature Coefficient (Typ) :
- 750ppm/°C
- Factory Lead Time :
- 9 Weeks
- Height Seated (Max) :
- 4.572mm
- Pin Count :
- 20
- Number of Taps :
- 64
- Tolerance :
- ±20%
- JESD-30 Code :
- R-PDIP-T20
- Resistance :
- 10kOhm