DS1804Z-100+
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS1804Z-100+
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 100KOHM 100TAP 8SOIC
Stock
38
In Stock :
38
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Potentiometers
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.7V
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Nominal Supply Current :
400μA
Memory Type :
Non-Volatile
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Power Supplies :
3/5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
750 ppm/°C
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Surface Mount :
yes
Height :
1.5mm
Taper :
Linear
Number of Circuits :
1
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
400
Configuration :
Potentiometer
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bandwidth :
0.1 kHz
Width :
4mm
Pin Count :
8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
8
Published :
2004
Radiation Hardening :
No
Number of Functions :
1
Total Resistance :
100000Ohm
Length :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Base Part Number :
DS1804
Number of Terminations :
Interface :
Up/Down (U/D, INC, CS)
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
5V
Resistance :
100kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
100
REACH SVHC :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
Resistor Terminal Voltage-Min :
-0.2V
Datasheets
DS1804Z-100+
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1804Z-100+ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Bandwidth:0.1 kHz, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Base Part Number:DS1804, Number of Terminations:8, DS1804Z-100+ pinout, DS1804Z-100+ datasheet PDF, DS1804Z-100+ amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1804Z-100+ ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.