DS18030-050+
Mfr.Part #
DS18030-050+
Package / Case
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC DGTL POT 50KOHM 256TAP 16DIP
Stock
31
In Stock :
31
Number of Positions :
256
Memory Type :
Volatile
Number of Functions :
2
REACH SVHC :
Unknown
Nominal Supply Current :
200μA
Radiation Hardening :
No
Width :
7.87mm
Interface :
I2C
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
DS1803
Bandwidth :
0.2 kHz
Supply Voltage :
3V
Temperature Coefficient :
750 ppm/°C
Number of Pins :
16
Length :
19.43mm
Package / Case :
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
400
Height :
4.45mm
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Number of Terminations :
16
Feature :
Selectable Address
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Operating Supply Voltage :
5V
Published :
2001
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
50kOhm
Mounting Type :
Through Hole
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Taps :
256
Pin Count :
Total Resistance :
50000Ohm
Number of Circuits :
2
Datasheets
DS18030-050+
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS18030-050+ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:DS1803, Bandwidth:0.2 kHz, Number of Pins:16, Package / Case:16-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:16, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, DS18030-050+ pinout, DS18030-050+ datasheet PDF, DS18030-050+ amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS18030-050+ ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.