DS1345BL-70
Mfr.Part #
DS1345BL-70
Package / Case
34-LPM
Description
IC NVSRAM 1MBIT PARALLEL 34LPM
Product Category :
Memory
Pin Count :
34
Memory Interface :
Parallel
Number of Pins :
34
Organization :
128KX8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V
Number of Functions :
1
Memory Format :
NVSRAM
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
6.35mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Mode :
ASYNCHRONOUS
Write Cycle Time - Word, Page :
70ns
Number of Terminations :
JESD-609 Code :
e0
Length :
24.5745mm
Memory Type :
Non-Volatile
Additional Feature :
10 YEAR DATA RETENTION
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Memory Size :
1Mb 128K x 8
Memory Width :
8
Qualification Status :
Not Qualified
Standby Current-Max :
0.00015A
Terminal Pitch :
1.27mm
Access Time (Max) :
70 ns
Packaging :
Tube
Reach Compliance Code :
not_compliant
Memory Density :
1048576 bit
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Lead Free :
Contains Lead
HTS Code :
Base Part Number :
DS1345BL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage :
5V
Terminal Position :
Dual
Frequency :
70GHz
Terminal Finish :
TIN LEAD
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.75V
Surface Mount
Power Supplies :
5V
Width :
21.5265mm
Package / Case :
34-LPM
Supply Current-Max :
0.085mA
Datasheets
DS1345BL-70
5V V 34 Pin Memory IC DS1345BL 24.5745mm mm
DS1345BL-70 Overview
There is a Non-Volatile memory type associated with this device. Tube-cases are available. There is a 34-LPM case embedded in it. 1Mb 128K x 8 is the chip's memory size. NVSRAM-format memory is used in this device, which is a mainstream design. Due to its wide operating temperature range, this device can be used in a wide variety of demanding applications. The supply voltage can be up to 4.75V~5.25V. A Surface Mount mounting type is recommended for this product. The chip is terminated with 34 terminations. In total, this part supports 1 functions. Memory devices such as this one are designed to be powered by 5V and should be used as such. When selecting similar parts for the ic memory chip, DS1345BL is often referred to. There are 34 pins on the package of the memory device. A memory device with 34 pins means that it contains 34 memory locations, indicating that it has 34 pins. Despite all the merits of this chip, it also has 10 YEAR DATA RETENTION to boost system performance. Power supplies for this memory chip are merely 5V . In order for it to operate properly, memory ics requires a maximum supply current of 0.085mA . There is a frequency of 70GHz for the data to be processed on this memory chip.
DS1345BL-70 Features
Package / Case: 34-LPM
34 Pins
Additional Feature:10 YEAR DATA RETENTION
Freguency at 70GHz
70GHz terminals