DS1258Y-70
Mfr.Part #
DS1258Y-70
Package / Case
40-DIP Module (0.610, 15.495mm)
Description
IC NVSRAM 2MBIT PARALLEL 40EDIP
Product Category :
Memory
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Memory Size :
2Mb 128K x 16
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Functions :
1
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Memory Width :
16
Terminal Pitch :
2.54mm
Packaging :
Tube
Package / Case :
Write Cycle Time - Word, Page :
70ns
Number of Terminations :
40
Frequency :
70GHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Memory Format :
NVSRAM
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
10 YEAR DATA RETENTION
Organization :
128KX16
Operating Mode :
ASYNCHRONOUS
Published :
Surface Mount :
No
Base Part Number :
DS1258Y
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Through Hole
Access Time (Max) :
70 ns
Memory Density :
2097152 bit
ECCN Code :
3A991.B.2.A
HTS Code :
Supply Voltage :
5V
Memory Type :
Non-Volatile
Number of Pins :
40
Lead Free :
Contains Lead
Standby Current-Max :
0.01A
Memory Interface :
Parallel
Power Supplies :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
Supply Current-Max :
0.17mA
Data Bus Width :
16b
Datasheets
DS1258Y-70
Introducing Memory Analog Devices, Inc. DS1258Y-70 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:40-DIP Module (0.610, 15.495mm), Number of Terminations:40, Base Part Number:DS1258Y, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:40, DS1258Y-70 pinout, DS1258Y-70 datasheet PDF, DS1258Y-70 amp .Beyond Memory Analog Devices, Inc. DS1258Y-70 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.