DS1251W-120+
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS1251W-120+
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
32-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC RTC PHANTOM PAR 32-DIP
Stock
203
In Stock :
203
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Real Time Clocks
Published :
2011
Lead Free :
Lead Free
Interrupt Capability :
N
Volatile :
No
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Type :
Phantom Time Chip
Time Format :
HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Pbfree Code :
yes
Width :
15.24mm
Radiation Hardening :
No
Frequency :
120GHz
Base Part Number :
DS1251
Time-Min :
1/100SECOND
Package / Case :
32-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supply Voltage :
3.3V
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
3A991.B.2.A
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Memory Size :
512kB
Access Time :
120 ns
Mount :
Through Hole
Current - Timekeeping (Max) :
7mA @ 3.3V
Terminal Pitch :
2.54mm
Pin Count :
32
Interface :
Parallel
Logic Function :
Clock
Length :
43.053mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
External Data Bus Width :
8
Power Supplies :
3.3V
Operating Temperature :
0°C~70°C
Number of Terminations :
32
Voltage - Supply :
2.97V~3.63V
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
Height Seated (Max) :
10.922mm
Packaging :
Tube
Feature :
Leap Year, NVSRAM
Datasheets
DS1251W-120+
Introducing Real Time Clocks Analog Devices, Inc. DS1251W-120+ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Phantom Time Chip, Base Part Number:DS1251, Package / Case:32-DIP Module (0.600, 15.24mm), Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:0°C~70°C, Number of Terminations:32, Number of Pins:32, DS1251W-120+ pinout, DS1251W-120+ datasheet PDF, DS1251W-120+ amp .Beyond Real Time Clocks Analog Devices, Inc. DS1251W-120+ ,we also offer DS1371U+T&R, RV-3129-C3-32.768KHZ-OPTION-B-TA-QC, RV-8523-C3-32.768KHZ-20PPM-TA-QC, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.