DS1230YP-70
Mfr.Part #
DS1230YP-70
Package / Case
34-PowerCap™ Module
Stock
29
In Stock :
29
Product Category :
Memory
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Organization :
32KX8
Terminal Finish :
MATTE TIN
Packaging :
Tray
Published :
2002
Memory Format :
NVSRAM
Density :
256 kb
Access Time (Max) :
70 ns
Package / Case :
34-PowerCap™ Module
Terminal Position :
Dual
Standby Current-Max :
0.0006A
Number of Pins :
34
Radiation Hardening :
No
Memory Width :
8
Pin Count :
34
Write Cycle Time - Word, Page :
70ns
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Interface :
Parallel
Operating Supply Voltage :
5V
Surface Mount :
yes
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
HTS Code :
Length :
25.019mm
Memory Type :
Non-Volatile
Memory Size :
256Kb 32K x 8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Data Bus Width :
8B
Supply Voltage :
5V
Operating Supply Current :
85mA
Terminal Pitch :
1.27mm
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
6.85mm
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency :
70GHz
Base Part Number :
DS1230Y
Factory Lead Time :
9 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Number of Terminations :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Supplies :
5V
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
0°C~70°C TA