DS1230AB-100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS1230AB-100
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
28-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC NVSRAM 256KBIT PAR 28EDIP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Memory
Data Bus Width :
8B
Mounting Type :
Through Hole
Operating Supply Voltage :
5V
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Pins :
28
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Standby Current-Max :
0.0006A
Density :
256 kb
Contact Plating :
Tin
HTS Code :
Power Supplies :
5V
Radiation Hardening :
No
Access Time (Max) :
100 ns
Number of Terminations :
28
Supply Voltage :
5V
Operating Supply Current :
85mA
Write Cycle Time - Word, Page :
100ns
Memory Format :
NVSRAM
Memory Interface :
Parallel
Terminal Pitch :
2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Length :
39.12mm
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Load Capacitance :
5pF
Memory Type :
Non-Volatile
Mount :
Through Hole
Height :
9.4mm
Pin Count :
Package / Case :
28-DIP Module (0.600, 15.24mm)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Organization :
32KX8
Memory Size :
256Kb 32K x 8
Base Part Number :
DS1230AB
Packaging :
Tube
Frequency :
100GHz
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Position :
Dual
Width :
18.8mm
Datasheets
DS1230AB-100
Introducing Memory Analog Devices, Inc. DS1230AB-100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:28, Number of Terminations:28, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:28-DIP Module (0.600, 15.24mm), Base Part Number:DS1230AB, DS1230AB-100 pinout, DS1230AB-100 datasheet PDF, DS1230AB-100 amp .Beyond Memory Analog Devices, Inc. DS1230AB-100 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.