DS1220AD-200+
Mfr.Part #
DS1220AD-200+
Package / Case
24-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Description
IC NVSRAM 16KBIT PARALLEL 24EDIP
Product Category :
Memory
Operating Supply Current :
75mA
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
MATTE TIN
Data Bus Width :
8B
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
24
Supply Voltage :
5V
Number of Terminations :
24
Write Cycle Time - Word, Page :
200ns
Density :
16 Kb
Number of Pins :
Terminal Position :
Dual
Access Time (Max) :
200 ns
Power Supplies :
5V
Operating Supply Voltage :
5V
Published :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Terminal Pitch :
2.54mm
HTS Code :
Width :
18.29mm
Height :
9.4mm
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Length :
34.04mm
Organization :
2KX8
Memory Format :
NVSRAM
Memory Type :
Non-Volatile
Package / Case :
24-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Standby Current-Max :
0.01A
Base Part Number :
DS1220A
Memory Interface :
Parallel
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
Frequency :
200GHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
Memory Size :
16Kb 2K x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Datasheets
DS1220AD-200+
Introducing Memory Analog Devices, Inc. DS1220AD-200+ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:24, Number of Pins:24, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:24-DIP Module (0.600, 15.24mm), Base Part Number:DS1220A, DS1220AD-200+ pinout, DS1220AD-200+ datasheet PDF, DS1220AD-200+ amp .Beyond Memory Analog Devices, Inc. DS1220AD-200+ ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.