DS1110S-75+
Mfr.Part #
DS1110S-75+
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC DELAY LINE 10TAP 75NS 16SOIC
Stock
107
In Stock :
107
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Delay Lines
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Prop. Delay@Nom-Sup :
75 ns
Logic IC Type :
SILICON DELAY LINE
Power Supplies :
5V
Operating Supply Voltage :
5V
Packaging :
Tube
Base Part Number :
DS1110
Output Polarity :
TRUE
Function :
Nonprogrammable
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
16
Supply Voltage :
5V
Terminal Form :
Gull wing
Programmable Delay Line :
No
Available Total Delays :
75ns
Number of Independent Delays :
1
Width :
7.5mm
Height Seated (Max) :
2.65mm
Published :
2003
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Taps/Steps :
10
Delay to 1st Tap :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Mounting Type :
Surface Mount
Total Delay-Nom (td) :
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
DS1110S-75+
Introducing Delay Lines Analog Devices, Inc. DS1110S-75+ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:DS1110, Number of Terminations:16, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), DS1110S-75+ pinout, DS1110S-75+ datasheet PDF, DS1110S-75+ amp .Beyond Delay Lines Analog Devices, Inc. DS1110S-75+ ,we also offer DS1100U-500+, MC100EP196BMNG, DS1124U-25+, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.