DS1087LU-66+
Mfr.Part #
DS1087LU-66+
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP
Stock
695
In Stock :
695
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Operating Supply Voltage :
3.3V
Frequency (Max) :
66MHz
Mount :
Surface Mount
Series :
EconOscillator™
Packaging :
Tube
Frequency :
66.6MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Max Duty Cycle :
55 %
Published :
2004
Divider/Multiplier :
Yes/No
Number of Pins :
8
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
6 Weeks
Load Capacitance :
50pF
Base Part Number :
DS1087L
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Clock Generator
Termination :
SMD/SMT
PLL :
No
Ratio - Input:Output :
2:1
Number of Circuits :
1
Differential - Input:Output :
No/No
Input :
Clock
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Datasheets
DS1087LU-66+
Introducing Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers Analog Devices, Inc. DS1087LU-66+ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Pins:8, Base Part Number:DS1087L, Type:Clock Generator, DS1087LU-66+ pinout, DS1087LU-66+ datasheet PDF, DS1087LU-66+ amp .Beyond Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers Analog Devices, Inc. DS1087LU-66+ ,we also offer LMX2485ESQ/NOPB, SI5351B-B-GM, ADF4360-4BCPZRL7, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.