DS1077LU-50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS1077LU-50
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
DS1077 ECONOSCILLATOR/DIVIDER
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Programmable Timers and Oscillators
Terminal Pitch :
0.65mm
Pin Count :
8
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Published :
Load Capacitance :
50pF
Supply Voltage :
3V
Type :
Oscillator, Fixed Frequency (Dual)
Number of Terminations :
8
Height Seated (Max) :
1.1mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Duty Cycle :
60 %
Operating Supply Current :
20mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
DS1077L
Number of Pins :
Package / Case :
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Frequency :
6.09kHz~50MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
3mm
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
3mm
Series :
EconOscillator™
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount, Wire
Datasheets
DS1077LU-50
Introducing Programmable Timers and Oscillators Analog Devices, Inc. DS1077LU-50 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Oscillator, Fixed Frequency (Dual), Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~85°C, Base Part Number:DS1077L, Number of Pins:8, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Mounting Type:Surface Mount, DS1077LU-50 pinout, DS1077LU-50 datasheet PDF, DS1077LU-50 amp .Beyond Programmable Timers and Oscillators Analog Devices, Inc. DS1077LU-50 ,we also offer LMC555CN/NOPB, ICM7555ISA+T, LM555CM, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. DS1077LU-50
Programmable Timers and Oscillators Analog Devices, Inc. DS1077LU-50 Overview
DS1077LU-50 Features
  • Dual independently programmable square-wave outputs for varied frequency division,
  • Wide operating voltage range, accommodating various types of circuit designs,
  • Low power consumption, making it suitable for battery-operated devices,
  • Programmable via a two-wire serial interface, ensuring easy integration into existing platforms.
DS1077LU-50 Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Texas Instruments
    IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC
  • Texas Instruments
    IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC
    IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC
    IC OSC PROG TIMER 100KHZ 14SOIC
  • Nexperia
    IC OSC PROG TIMER 36MHZ 14SOIC