DS1050Z-025+
Mfr.Part #
DS1050Z-025+
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC OSC PROG TIMER 25KHZ 8SOIC
Product Category :
Programmable Timers and Oscillators
REACH SVHC :
Unknown
Pin Count :
8
Weight :
540.001716mg
Number of Pins :
e3
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
No
Frequency :
25kHz
Width :
3.9mm
Length :
4.9mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Base Part Number :
DS1050
Pbfree Code :
yes
Number of Circuits :
Supply Voltage :
3V
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Supply :
50μA
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Power Supplies :
3/5V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Type :
Programmable Timer
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Datasheets
DS1050Z-025+
Introducing Programmable Timers and Oscillators Analog Devices, Inc. DS1050Z-025+ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:DS1050, Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C, Type:Programmable Timer, DS1050Z-025+ pinout, DS1050Z-025+ datasheet PDF, DS1050Z-025+ amp .Beyond Programmable Timers and Oscillators Analog Devices, Inc. DS1050Z-025+ ,we also offer LMC555CN/NOPB, ICM7555ISA+T, LM555CM, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. DS1050Z-025+
Programmable Timers and Oscillators Analog Devices, Inc. DS1050Z-025+ Overview
The DS1050Z-025+ by Analog Devices, Inc. stands out in the market of Programmable Timers and Oscillators, designed for precision timing solutions in a compact, efficient 8SOIC package. This integrated circuit (IC) oscillator is programmable, allowing it to be finely tuned to specific needs, thereby providing enhanced flexibility and performance. Ideal for applications requiring reliable and consistent timing pulses, the DS1050Z-025+ is a cornerstone in developing sophisticated electronic systems. Its capacity to generate a stable 25kHz frequency makes it a pivotal component for various industrial and commercial products.
DS1050Z-025+ Features
DS1050Z-025+ Applications
  • Telecommunications: Critical in timing modules for data transmission and reception accuracy.
  • Texas Instruments
    IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC
  • Texas Instruments
    IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC
    IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC
    IC OSC PROG TIMER 100KHZ 14SOIC
  • Nexperia
    IC OSC PROG TIMER 36MHZ 14SOIC