DS1050U-025
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS1050U-025
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
PULSE WIDTH MODULATOR
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Programmable Timers and Oscillators
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Power Supplies :
3/5V
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tube
Lead Free :
Lead Free
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e3
Nominal Supply Current :
50μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Current :
2mA
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
8
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Switching Frequency :
25kHz
PLL :
No
Pin Count :
8
Base Part Number :
DS1050
Terminal Pitch :
0.65mm
Output Voltage :
5.5V
Type :
Programmable Timer
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Package / Case :
Length :
3mm
Number of Terminations :
Terminal Position :
Dual
Number of Outputs :
1
Width :
3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Supply Voltage :
3V
Datasheets
DS1050U-025
Introducing Programmable Timers and Oscillators Analog Devices, Inc. DS1050U-025 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Pins:8, Base Part Number:DS1050, Type:Programmable Timer, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, DS1050U-025 pinout, DS1050U-025 datasheet PDF, DS1050U-025 amp .Beyond Programmable Timers and Oscillators Analog Devices, Inc. DS1050U-025 ,we also offer LMC555CN/NOPB, ICM7555ISA+T, LM555CM, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. DS1050U-025
Programmable Timers and Oscillators Analog Devices, Inc. DS1050U-025 Overview
DS1050U-025 Features
DS1050U-025 Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Texas Instruments
    IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC
  • Texas Instruments
    IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC
    IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC
    IC OSC PROG TIMER 100KHZ 14SOIC
  • Nexperia
    IC OSC PROG TIMER 36MHZ 14SOIC