DRV5056A2ELPGMQ1
Mfr.Part #
DRV5056A2ELPGMQ1
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Description
HALL EFFECT SENSOR
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Magnetic Sensors - Linear, Compass (ICs)
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Output Range :
0.20-3.10V
Operating Temperature :
-40°C~150°C TA
Magnetic Field Range-Min :
39 mT
Feature :
Temperature Compensated
Housing :
Plastic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
IT ALSO HAS POWER SUPPLY VOLTAGE 4.5 TO 5.5V; IT HAS SENSITIVITY 100 MV/MT
Bandwidth :
20kHz
Mounting Type :
Through Hole
Body Length or Diameter :
4mm
Body Breadth :
1.52 mm
JESD-609 Code :
e3
Sensing Range :
39mT
Base Part Number :
DRV5056
Surface Mount :
No
Current - Output (Max) :
1mA
6 Weeks
Termination Type :
Solder
Current - Supply (Max) :
10mA
Voltage - Supply :
3V~3.6V 4.5V~5.5V
Series :
Automotive, AEC-Q100
Output Type :
Analog Voltage
Body Height :
5.05mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Axis :
Single
Datasheets
DRV5056A2ELPGMQ1
Introducing Magnetic Sensors - Linear, Compass (ICs) Texas Instruments DRV5056A2ELPGMQ1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA), Operating Temperature:-40°C~150°C TA, Bandwidth:20kHz, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:DRV5056, DRV5056A2ELPGMQ1 pinout, DRV5056A2ELPGMQ1 datasheet PDF, DRV5056A2ELPGMQ1 amp .Beyond Magnetic Sensors - Linear, Compass (ICs) Texas Instruments DRV5056A2ELPGMQ1 ,we also offer AD22151YRZ-RL, DRV425RTJT, HMC1052L-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.