DRV5055A3ELPGMQ1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DRV5055A3ELPGMQ1
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet
Download
Description
HALL EFFECT SENSOR
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Magnetic Sensors - Linear, Compass (ICs)
Voltage - Supply :
3V~3.63V 4.5V~5.5V
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Current - Output (Max) :
1mA
Bandwidth :
20kHz
Feature :
Temperature Compensated
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
Output Type :
Analog Voltage
Termination Type :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current - Supply (Max) :
10mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Axis :
Single
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
AEC-Q100; IT ALSO OPERATES AT 4.5 TO 5.5 V SUPPLY VOLTAGE
Body Breadth :
1.52 mm
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~150°C TA
Sensing Range :
±85mT
Series :
Automotive, AEC-Q100
Body Length or Diameter :
4mm
Base Part Number :
DRV5055
Body Height :
5.05mm
Datasheets
DRV5055A3ELPGMQ1
Introducing Magnetic Sensors - Linear, Compass (ICs) Texas Instruments DRV5055A3ELPGMQ1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA), Bandwidth:20kHz, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~150°C TA, Base Part Number:DRV5055, DRV5055A3ELPGMQ1 pinout, DRV5055A3ELPGMQ1 datasheet PDF, DRV5055A3ELPGMQ1 amp .Beyond Magnetic Sensors - Linear, Compass (ICs) Texas Instruments DRV5055A3ELPGMQ1 ,we also offer AD22151YRZ-RL, DRV425RTJT, HMC1052L-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.