DRV5055A2ELPGMQ1
Mfr.Part #
DRV5055A2ELPGMQ1
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Description
DRIVER
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Magnetic Sensors - Linear, Compass (ICs)
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Axis :
Single
Termination Type :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Surface Mount :
No
Output Type :
Analog Voltage
Pbfree Code :
yes
Current - Output (Max) :
1mA
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Body Breadth :
1.52 mm
Series :
Automotive, AEC-Q100
Packaging :
Tube
Additional Feature :
AEC-Q100; IT ALSO OPERATES AT 4.5 TO 5.5 V SUPPLY VOLTAGE
Current - Supply (Max) :
10mA
Voltage - Supply :
3V~3.63V 4.5V~5.5V
Base Part Number :
DRV5055
Operating Temperature :
-40°C~150°C TA
Body Height :
5.05mm
Feature :
Temperature Compensated
Body Length or Diameter :
4mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Bandwidth :
20kHz