DRV1101U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DRV1101U
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
DRV1101 HIGH POWER DIFFERENTIAL
Stock
41
In Stock :
41
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Radiation Hardening :
No
Number of Drivers :
1
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Nominal Supply Current :
25mA
Lead Free :
Lead Free
Type :
Driver
Output Polarity :
Complementary
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Functions :
1
Supply Voltage :
5V
Power Supplies :
5V
Length :
4.9mm
Input Bias Current :
1nA
Max Output Voltage :
9.5V
Slew Rate :
100 V/µs
Thickness :
1.58mm
Output Characteristics :
Differential
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tube
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Number of Pins :
8
Max Output Current :
230mA
Supply Voltage1-Nom :
5V
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Operating Supply Voltage :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
JESD-609 Code :
e4
Input Offset Voltage (Vos) :
3mV
Number of Drivers/Receivers :
1/0
Number of Terminations :
8
Max I/O Voltage :
3mV
Differential Output :
yes
Settling Time :
300 ns
Protocol :
xDSL
Width :
3.91mm
Bandwidth :
10MHz
Terminal Position :
Dual
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Input Characteristics :
Differential
Height :
1.75mm
Transmit Delay-Max :
25 ns
Base Part Number :
DRV1101
Interface Standard :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pbfree Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Datasheets
DRV1101U
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers National Semiconductor DRV1101U from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Type:Driver, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Bandwidth:10MHz, Base Part Number:DRV1101, Operating Temperature:-40°C~85°C, DRV1101U pinout, DRV1101U datasheet PDF, DRV1101U amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers National Semiconductor DRV1101U ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.