DRC3R48E400
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DRC3R48E400
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Description
SOLID STATE RELAY 48-510 VAC
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Tradename :
Solicon
Mounting :
DIN Rail
Crydom
Termination :
Screw Terminal
Control Voltage :
18~30 VDC
RoHS :
Details
Product Type :
Solid State Contactors
Brand :
Crydom
Mounting Style :
DIN Rail Mount
Current Rating :
7.6 Amps
Product Category :
Contactors - Solid State
Number of Phases :
3 Phase
Subcategory :
Contactors
Auxiliary Contacts :
NONE
Series :
DRC3
Product :
Three Phase Contactors
Datasheets
DRC3R48E400
Sensata Technologies – Crydom DRC3R48E400
DRC3R48E400 datasheet pdf and Unclassified product details from Crydom Inc stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V