DRC3P60C4002
Mfr.Part #
DRC3P60C4002
Solid State Relays
Series :
DRC3
Crydom
Mounting :
DIN Rail
Termination :
Screw Terminal
RoHS :
Details
Subcategory :
Contactors
Product Type :
Solid State Contactors
Brand :
Crydom
Mounting Style :
DIN Rail Mount
Number of Phases :
3 Phase
Control Voltage :
36~55 VAC/36~55 VDC
Tradename :
Solicon
Output Type :
SCR
Product :
Three Phase Contactors
Product Category :
Contactors - Solid State
Auxiliary Contacts :
NONE
Current Rating :
7.6 Amps
Datasheets
DRC3P60C4002
Sensata Technologies – Crydom DRC3P60C4002
DRC3P60C4002 datasheet pdf and Unclassified product details from Crydom Inc stock available at
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V