DRC3P60A4202
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DRC3P60A4202
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Description
SOLID STATE RELAY 48-600 VAC
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Mounting :
DIN Rail
Auxiliary Contacts :
2NO
Series :
DRC3
Product Type :
Solid State Contactors
Product :
Three Phase Contactors
Output Type :
SCR
Crydom
RoHS :
Details
Current Rating :
7.6 Amps
Number of Phases :
3 Phase
Control Voltage :
208~265 VAC
Subcategory :
Contactors
Termination :
Screw Terminal
Brand :
Crydom
Product Category :
Contactors - Solid State
Mounting Style :
DIN Rail Mount
Tradename :
Solicon
Datasheets
DRC3P60A4202
Sensata Technologies – Crydom DRC3P60A4202
DRC3P60A4202 datasheet pdf and Unclassified product details from Crydom Inc stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V