DRC12-24PBE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DRC12-24PBE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
24P RECP ASM
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Number of Positions :
24
Total Number of Contacts :
24
Min Operating Temperature :
-55°C
Polarized :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Empty Shell :
No
Body Breadth :
2.09 inch
Contact Gender :
FEMALE
Body/Shell Style :
Receptacle
Filter Feature :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Supply Voltage :
250V
Shell Material :
GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULFIDE
Mixed Contacts :
Length :
53.09mm
Pitch :
5.5mm
Number of Rows :
4
Option :
GENERAL PURPOSE
Height :
77.22mm
Packaging :
Box
Width :
44.2468mm
Connector Type :
COMBINATION LINE CONNECTOR
Hybrid Connector :
Published :
Housing Material :
Thermoplastic
Color :
Black
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
DRC12-24PBE
4 Rows COMBINATION LINE CONNECTOR Box Black 24 Positions CABLE AND PANEL Thermoplastic
DRC12-24PBE Overview
Packaging for this item is COMBINATION LINE CONNECTOR.There is a mounting type of CABLE AND PANEL for this device.It is necessary to use a Box case for packaging the product.The operating supply voltage of this memory is 250V.